Dcera Čáslavské založila nadaci, která nese její jméno. Bude se soustředit na pohybovou kulturu dětí

Posted on by 0 comment

logo_vera_caslavska_RGBVěra Čáslavská, česká gymnastická legenda, plánovala založit fond, který by pomáhal dětem při všestranném pohybovém rozvoji. Zejména pak těm ze sociálně znevýhodněných rodin. Začala podnikat potřebné kroky, nicméně pracovní vytížení a nemoc jí nedovolily práci dokončit. Započatou práci dotáhla až její dcera Radka Čáslavská. V květnu letošního roku tak vznikl Nadační fond Věra Čáslavská.

V Praze dnes proběhlo za přítomností novinářů slavnostní zahájení činnosti tohoto fondu. Bylo mi ctí, že jsem u toho mohla být. Akce se uskutečnila v japonské restauraci Miyabi a její výběr zcela jistě nebyl náhodný. Čáslavská zazářila v roce 1964 na letních olympijských hrách v Tokiu. Získala zde tři zlaté olympijské medaile a dodnes je v Japonsku populární. Měla k Japonsku velice vřelý vztah a ráda se tam vracela.

Na fotografii Radka Čáslavská, předsedkyně správní rady a tiskoví mluvčí, Tadeáš Kopeček. Zdroj: NF Věra Čáslavská

Na fotografii předsedkyně správní rady fondu, Radka Čáslavská a tiskový mluvčí, Tadeáš Kopeček. Zdroj: NF Věra Čáslavská

 

Nadační fond Věra Čáslavská v duchu odkazu Věry Čáslavské podporuje myšlenku fair play a kalokagathie, vyzdvihuje příklady čestného sportovního i občanského jednání a i obrany svobody člověka. Rovněž pečuje o dobré jméno Věry Čáslavské, aby zůstalo inspirativní i pro další generace.

Jedním z hlavních účelů nadace je podpora zájmu mládeže o gymnastiku. Kromě jiného plánuje pomáhat organizátorům gymnastických závodů i sportovním školám nesoucím jméno Věry Čáslavské.

Správní radu nadačního fondu tvoří Radka Čáslavská, Kristina Kopáčková a Jaroslava Prokopová. Členem fondu, který dohlíží na jeho činnost, je i Kateřina Machů. Machů je také organizátorkou Mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Praze v roce 2022.

Věra Čáslavská zanechala v českém sportu nesmazatelný odkaz a je vzorem pro stovky mladičkých gymnastek v Čechách i v zahraničí. Dodnes drží rekord v počtu získaných zlatých olympijských medailí ve sportovní gymnastice.

O založení Nadačního fondu Věra Čáslavská dnes informovala také Česká televize (VIDEO zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics