Ellie Downie: ve vrcholové gymnastice budu pokračovat tak dlouho, jak to půjde

Posted on by 0 comment

ElDo_2Elissa Downie je vynikající britská gymnastka, která v roce 2015 hned po svém přechodu z juniorek mezi ženy vybojovala na mistrovství Evropy ve francouzském Montpellier pro Británii historicky první medaili ve čtyřboji. Celkem získala 56,623 b. (přeskok 14,833 b., bradla 14,233 b., kladina 13,891 b., prostná 13,666 b.), byla čtvrtá ve finále na bradlech (14,100 b.) a pátá ve finále přeskoku (14,516 b.). Ellie je rovněž držitelkou bronzové medaile z týmových soutěží (mistrovství světa 2015 v Glasgow), tamtéž skončila čtvrtá ve finále přeskoku (14,899 b.) a šestá ve finále prostných (14,733 b.).

V roce 2016 byla Ellie a její sestra Rebecca (rovněž vynikající gymnastka, dvojnásobná mistryně Evropy na bradlech v letech 2014 a 2016, a držitelka celkem sedmi medailí z evropských soutěží a samozřejmě také bronzové medaile z týmové soutěže v Glasgow) nominovány do olympijského ženského týmu pro Rio 2016. Britský tým skončil na pátem místě a  Ellie obsadila třináctou příčku ve finále čtyřboje jednotlivkyň.  

Na začátku ledna Ellie poskytla rozhovor pro WOGymnastikA:

Vy a vaše sestra Becky jste byly členkami britského olympijského týmu v Rio de Janeiro. Jaký to byl pocit splnit si olympijský sen zároveň se sestrou?

Byl to opravdu naprosto úžasný pocit, dokázat to s Becky! Je skvělé dostat se do olympijského týmu a reprezentovat svou zemi, ale dokázat to společně se starší sestrou je prostě ještě lepší! Ještě teď mi to připadá trochu nereálné.

Vaše sestra před několika dny oznámila, že by se chtěla zúčastnit olympiády v Tokiu v roce 2020, co vy?

Moje gymnastická kariéra rozhodně pokračuje a Tokio je určitě cílem dalšího olympijského cyklu.

Uveřejnila jste video, jak trénujete dvojné salto vzad se čtverným obratem, kdy myslíte, že ho budete schopna předvést v soutěži?

Nové prvky zařazuji do sestav až poté, co je provádím dobře a rutinně. Až to přijde, tak to přijde! Ale doufám, že to bude brzy.

Trénujete tajně i nějaké další prvky, chystáte se v nejbližší budoucnosti zařadit do tréninku nějaké nové prvky?

Trénuji nové prvky, ale zatím je to tajné.

ElDoKdo na vás udělal největší dojem v Riu?

Řekla bych, že mezi ženami Laurie Hernandez, a mezi muži Max Whitlock.

Při kvalifikaci v Riu jste měla strašidelný pád na prostných. Co se stalo? Co způsobilo váš pád?

Upřímně, ten pád byl jednou z nejbláznivějších věcí, které se mi kdy povedly. Nejsem z těch, kdo mívají ošklivé pády, tak jak se to stává při tréninku, a proto v takové obrovské aréně to bylo ještě podivnější. Prostě jsem nedotočila salto s pěti obraty a odrazila jsem se k dalšímu saltu vpřed, aniž bych myslela na to, jestli se to dá opravdu ještě provést. Ale ze svých chyb se učíte.  

Bolelo vás to? Byla jste zraněná?

Rozhodně to bolelo. A bolelo to ještě nějakou dobu poté, co soutěž skončila. Bylo to zranění, ale byla jsem na tom tak dobře, že jsem mohla pokračovat.

Nebylo pro vás nebezpečné pokračovat v kvalifikaci po takovém pádu?

Ne. Když mě odnesli z arény, velmi pečlivě mě vyšetřil náš gymnastický lékař, a dal mi povolení vrátit se do soutěže. Takže to nebylo nebezpečné.

Pokud má gymnasta děsivý pád, jako třeba ten váš na prostných, může se vrátit a dokončit cvičení, pokud mu po vyšetření lékaři povolí návrat do soutěže, nebo cvičení končí, když gymnasta opustí pódium?

Nejsem si stoprocentně jistá, ale myslím, že cvičení skončí jakmile se zastavíte. Protože za normálních okolností skončíte z nějakého důvodu, ne proto, že se právě chcete zastavit.

Vaše kolegyně Ruby Harrold teď soutěží ve vysokoškolské gymnastice, až jednou skončíte s elitní gymnastikou, chtěla byste ji následovat?

Když jsem byla mladší, hodně jsem to řešila. Ale teď jsem rozhodnutá pokračovat v elitní gymnastice tak dlouho, jak jen budu moci.

Co byste chtěla dělat, až skončíte svou gymnastickou kariéru?

Určitě si chci udělat trenérskou kvalifikaci, a doufám, že jednou budu trénovat svou skupinu gymnastek.

Jaké cíle jste si stanovila pro příští rok?

Doufám, že se dostanu do reprezentačního týmu pro evropský a světový šampionát, ale uvidíme, jak to půjde. Teď mě těší, že jsem ve stejné formě jako vloni v Riu a učím se nové prvky, které doufám zařadím do svých cvičení a předvedu je na soutěžích v příštím roce!

Autorka článku: zai

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics