Gym Festival Trnava 2017

Posted on by 0 comment
Autorka fotografie: M. Najmanová

Autorka fotografie: M. Najmanová

O uplynulém víkendu se v Trnavě konal tradiční Gym festival. Letos to byl jubilejní, již 30. ročník.
I ostatní ročníky měly dobré obsazení, ale letos byla účast ještě kvalitnější. Přijely výpravy z Japonska, Ruska, Rumunska, Maďarska, Rakouska, Polska, Ukrajiny, Turecka, Bulharska, Litvy, Chorvatska, České republiky a samozřejmě domácího Slovenska.
Gymnastický festival se skládá ze 3 vícebojařských závodů, které se konají v sobotu, a nedělních finále na jednotlivých nářadích.

Prvním závodem byl boj o Pohár starobylé Trnavy, určený pro dvojice děvčat narozených v rozmezí let 2004 až 2006.
Výsledná známka každé dvojice je součet vícebojů obou děvčat. Znamená to, že každá chyba se počítá. Startovalo 16 dvojic a plná polovina byla z České republiky!

Už při sledování rozcvičení bylo zřejmé, že první místo získají Japonky a tak se také stalo. Chiaki Hatakeda spolu s Arisou Kasahara zvítězily s velkým náskokem. Zvláště Hatakeda předvedla perfektní výkon. Na kladině překvapila velmi těžkou řadou rondát toporné salto s obratem 360°, z které sice v Trnavě spadla, ale i tak všechny přítomné ohromila. Na povedenou řadu se můžete podívat na videu z letošního asijského juniorského šampionátu.

Druhé místo obsadila slovenská dvojice Lucia Simonidesová se Sárou Surmanovou. Bronzová skončila dvojice reprezentující AC Spartu Praha, Nela Tereza Kaplanová s Anetou Škubalovou. Gratulujeme! Dařilo se i dalším českým dvojicím, viz výsledky.

Zdroj: Slovenská Gymnastická Federace Zdroj: Slovenská Gymnastická Federace

Na Facebookové stránce Nely Terezy Kaplanové jsou videa – kladina, prostná, bradla, přeskok, druhý přeskok. Videa Anety Škubalové bohužel nemáme k dispozici.

Zdroj: Facebook ČGFČeské závodnice. Zdroj: Facebook ČGF

Gymnastky z brněnského sokola. Zdroj: web TJ Sokol Brno I

Gymnastky z brněnského sokola. Zdroj: web TJ Sokol Brno I

 

Malé gymnastky z TJ Bohemians. Autorka: Mirka Najmanová Malé gymnastky z TJ Bohemians Praha. Autorka: Mirka Najmanová

 

Po obědě se do závodu pustily juniorky v rámci Mezinárodního mistrovství Slovenska.

Zvítězila Anastasia Bachynská z Ukrajiny před Japonkou Manou Oguchi a Maďarkou Norou Feher, které spolu s další Maďarkou, Biankou Shermann, překonaly hranici 50 bodů. (video Nora Feher kladina, prostná, bradla)

Stupně vítězů, juniorky. Zdroj: Facebook ČGF

Stupně vítězů, juniorky. Zdroj: Facebook ČGF

Tohoto závodu se zúčastnily i české juniorky bojující o nominaci na EYOF. Chyběla jen Dominika Ponížilová, která si nominaci zajistila už v předchozích závodech.

Naše juniorky ale neměly svůj den. Všechny zaznamenaly několik pádů. Nejlépe se umístila Kristýna Brabcová (11. místo – 46.583), která po zranění poprvé v kvalifikaci zacvičila čtyřboj.  16. místo obsadila Barbora Trávníčková (45.483). Dvacátá skončila Eliška Fiřtová (43.884) a dvacátá čtvrtá Sabina Hálová (42.733). Výsledky ze závodu najdete tady.

České juniorky. Zdroj: Facebook ČGF

České juniorky. Zdroj: Facebook ČGF

 

Až okolo šesté hodiny večerní začalo Mezinárodní mistrovství Slovenska žen. V této kategorii se podařilo obhájit loňské vítězství sedmnáctileté Japonce. Hitomi Hatakeda zacvičila velmi jistě a získala vysokou známku, 55.1 bodu.

Stříbrnou příčku obsadila dvacetiletá Slovenka Barbora Mokošová (53.333), bronzovou šestadvacetiletá Ruska Daria Elizarova (52.666).

Stupně vítězů, ženy. Zdroj: Slovenská gymnastická federace

Stupně vítězů, ženy. Autorka: Jana Holasová

Svojí seniorskou premiéru si zde odbyla Aneta Holasová. I přes fakt, že po loňské operaci kolena ještě nedosáhla původní obtížnosti svých sestav, obsadila  7. příčku! Po úvodním nezdaru na bradlech již zbytek zacvičila velmi hezky a nasbírala 48.9 bodu (VIDEO zde). Těsně za ní se umístila Vendula Měrková (48.733). Vendula předvedla velmi těžký náskok na kladinu, blecha s obratem 360°. Ten bohužel neustála a přidala ještě jeden pád, ale i tak to byl velmi dobrý výkon (VIDEO zde). Závodu se zúčastnila ještě Kateřina Jelínková, ale ta vynechala bradla a ze 3 nářadí získala 36.35.

Kompletní výsledky jsou zde. 

 

Do nedělních finále na jednotlivých nářadích se podařilo postoupit 3 Češkám.

Kristýna Brabcová obsadila v juniorském finále bradel 4. místo.
V seniorské kategorii obsadila Vendula Měrková ve finále bradel 6. místo, Aneta Holasová na kladině 5. místo.

Nedělní finále, zleva Kristýna Brabcová, Aneta Holasová, Vendula Měrková. Autorka: Jana Holasová

Nedělní finále, zleva Kristýna Brabcová, Aneta Holasová, Vendula Měrková. Autorka: Jana Holasová

Vzhledem ke kvalitnímu obsazení závodu byl již postup do finále úspěchem, gratulujeme! Výsledky z finále na nářadích jsou v tomto dokumentu. 

Slovenské republikové mistrovství ovládla dle očekávání Barbora Mokošová. Vyhrála čtyřboj i finále na všech nářadích a stala se tak pětinásobnou mistryní Slovenské republiky.

Barbora Mokošová. Zdroj: oficiální Facebooková stránka

Barbora Mokošová. Zdroj: oficiální Facebooková stránka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics