Kluž, čtyřboj: medaile vybovaly Downie, Kovacs a de Jesus dos Santos

Posted on by 0 comment

stupne vítězůVčera se v Kluži rozdávaly první medaile. Dvacet čtyři nejlepších čtyřbojařek z celé Evropy si poměřilo síly, mezi nimi i česká reprezentantka Vendula Měrková. Bylo to těsné od začátku do konce. Mám ráda závody, kde není předem daný jasný favorit. Ze soutěže kvůli nemoci odstoupila jedna z favoritek na medaili Tabea Alt, která letos zvítězila na Světovém poháru v Londýně i ve Stuttgartu.

Zlatou medaili si odvezla britská gymnastka Ellie Downie (55.765). I když nemám některé silové gymnastky moc v oblibě, jí zkrátka fandím už léta. Trochu jí foukalo na kladině (málem spadla při obratu), a měla trochu problém s druhou řadou na prostných. Na druhou stranu předvedla velice obtížné prvky a vazby, které můžou mít medailovou ambici i ve světovém měřítku.

Ellie Downie, prostná

 

Stříbrnou medaili si vybojovala Zsofia Kovacs z Maďarska. Na zlato jí chyběly tři desetiny! (55.432) Snad se nemýlím ,ale řekla bych, že pro Maďarsko je to nejlepší výsledek na Mistrovství Evropy vůbec v historii ženské sportovní gymnastiky. Na to, že za ženy závodí pouze druhý rok, je to výborný výsledek. Zúročila všechny zkušenosti z olympiády v Riu i ze světových pohárů, na kterých jí často vidíme – celý závod působila klidně a sebevědomě. Hned na začátku závodu předvedla velice čistě provedeného Jurčenka se čtverným obratem.

Zsofia Kovacs, přeskok

Za 2 minuty času rozhodně stojí její bradla!

Zsofia Kovacs, bradla

Bronzovou medaili si odvezla Melanie de Jesus dos Santos z Francie (55.065). Kamery jí sice příliš mnoho pozornosti nevěnovaly, měli jsme možnost vidět pouze její přeskok a bradla. I když papírově bych jí na medaili netipla, nemůžu říct, že to bylo vysloveně překvapení. Předváděla stabilní a moc hezké výkony už na American Cup a o pár týdnů později ještě v Jesolo.

Melanie de Jesus dos Santos, bradla

 

vendula měrkova ME kluzVendula Měrková, která do finále postoupila z posledního postupového místa, si dokázala ještě vylepšit své kvalifikační skóre. Překonala padesátibodovou hranici a polepšila si o dvě příčky. Za sebou nechala domácí závodnici Olivii Cimpian a Maďarku Boklarku Devai. Gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci!

Několik dalších postřehů z prvních dvou závodních dnů.

  • úroveň ruské gymnastiky šle bohužel trochu dolů. Rusko v Kluži reprezentují áčkové gymnastky, půlku družstva tvoří olympioničky z Ruska. Nedominují však závodům zdaleka tak moc jako dřív a armádou nových talentů taky nedisponují. Elena Eremina je aktuálně jediná Ruska se stálými solidními výkony. Melnikové sice moc fandím, ale její výkony jsou od Ria velice nestabilní. Eremina skončila čtvrtá (54.266) a Kapitonova devátá (52.766).
  • Nepřehlídněte novou italskou hvězdičku Martinu Maggio. Letos pouze přecházela mezi ženy, takže o ní určitě ještě uslyšíme. V kvalifikaci i ve finále vyzávodila přes 53 bodů!
  • Nina Derwael skončí sedmá (52.832), jde o historicky druhý nejlepší výsledek v belgické historii v ženské sportovní gymnastice na Mistrovství Evropy.
  • Prvních osm míst obsadily gymnastky z osmi různých zemí.  Snad tam brzy bude i česká vlajka :-)

 

Komplední výsledky jsou k nalezení tady. A nezapomeňte už dnes sledovat finále na přeskoku a na bradlech 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics