Kluž, výsledky finále na jednotlivých nářadích: jak vypadá evropská gymnastika v prvním roce nového olympijského cyklu?

Posted on by 0 comment
Colline Devillard

Coline Devillard, vítězka přeskoku

Minulý víkend vyvrcholilo mistrovství Evropy finále na jednotlivých nářadích. Do všech čtyř finále se probojovala Eliie Downie, první britská gymnastka, která dokázala zvítězit ve čtyřboji na evropském šampionátu. Zsofia Kovacs, stříbrná z finále čtyřboje, která svedla vyrovnaný souboj s Ellie Downie, se probojovala do všech finále kromě prostných. Zsofia, která závodila už loni na olympiádě v Riu (přes pád z kladiny skončila jen kousek za hranicí postupu do finále čtyřboje – čtvrtá náhradnice), předvedla obtížné sestavy na všech nářadích, v Maďarsku vyrostla skvělá gymnastka! Bronzová ze čtyřboje Melanie De Jesus Dos Santos se představila ve finále bradel.

Z výsledků kvalifikace do jednotlivých finále bylo vidět, že časy se mění. Evropská gymnastika je mnohem vyrovnanější než v předchozích letech. Rumunská gymnastika jakoby nestíhala vychovat nástupnice Sandry Izbasa, Cataliny Ponor, nebo Larisy Iordache. Ve finále čtyřboji se představily dvě rumunské naděje, vloni ještě juniorky, Ioana Crisan a Olivia Cimpian. Obě jsou výborné, ale ne tak vynikající, jak jsme byli u Rumunek zvyklí.
V případě ruské gymnastiky se domnívám, že se jedná o výměnu generací, loňská juniorka
Elena Eremina cvičí výborně a stabilně (až na tu kladinu v Kluži), Angelina Melnikova je vynikající, ale nevyrovnaná, jenže, vždyť je jí teprve šestnáct…po nepříliš povedeném vystoupení v kvalifikaci čtyřboje vybojovala výborným výkonem zlato na prostných.  Rusko má obrovskou základnu mladých gymnastek, a výborné juniorky, takže uvidíme.

Evropa celkově je mnohem vyrovnanější, silnými gymnastickými státy  kromě Ruska (a Rumunska) jsou Velká Británie, Německo, Francie, Nizozemsko, a Itálie (mají vynikající juniorky, na Jesolo Trophy sváděly vyrovnané souboje s juniorkami USA!).

Navíc jsou tu velmi silné jednotlivkyně: již zmiňované Ellie Downie a Zsofia Kovacs (a jako bonus pro Maďarsko bronzová medailistka z finále přeskoku Boglarka Dévai), letošní mistryně Evropy Nina Derwael a Eythora Thorsdottir (ve finále čtyřboje se jí nevedlo, vše ale napravila stříbrem na kladině a bronzem z prostných). Také teprve sedmnáctiletá Melanie De Jesus Dos Santos, která se vrátila po vážném zranění kolene z roku 2015, rovnou získala bronz ve čtyřboji, Larisa Iordache, vynikající Tabea Alt (pro nemoc bohužel nemohla cvičit ve finále čtyřboje, představila se ve finále kladiny, ale nemoc její výkon velmi ovlivnila). Musíme zmínit překvapivou vítězku přeskoku, šestnáctiletou Coline Devillard.

Takže nikoliv dvě Rusky a dvě Rumunky v každém finále, a zbylá místa pro „zbytek Evropy“, ale závodnice z různých zemí. Dvě Rusky byly ve finále přeskoku a na prostných, a dvě Rumunky ve finále kladiny, ale Velká Británie měla po dvou gymnastkách ve finále na bradlech, na prostných a na kladině, Německo na bradlech a na prostných, Maďarsko na přeskoku a Nizozemsko na kladině. Pro přehlednost jsem seřadila účast v jednotlivých finále nikoliv podle gymnastek, ale podle zemí, které reprezentují, je docela pestrá.

vlajky finale na naradich

 

Výsledky finále na jednotlivých nářadích:

Přeskok

 1. Coline Devillard, Francie, 14.466 b.
  2. Ellie Downie, Velká Británie, 14.350 b.
  3. Boglarka Devai, Maďarsko, 14.316 b.
  4. Maria Paseka, Rusko, 14.283 b.
  5. Tisha Volleman, Nizozemsko, 14.250 b.
  6. Zsofia Kovacs, Maďarsko, 14.199 b.
  7. Teja Belak, Slovinsko, 14.183 b.
  8. Angelina Melnikova, Rusko, 14.000 b.

 

Colline Devillard, přeskok

Bradla

 1. Nina Derwael, Belgie, 14.633 b.
  2. Elena Eremina, Rusko, 14.300 b.
  3. Ellie Downie, Velká Británie, 14.133 b.
  3. Elisabeth Seitz, Německo, 14.133 b.
  5. Kim Bui, Německo, 13.900 b.
  6. Zsofia Kovacs, Maďarsko, 13.100 b.
  7. Becky Downie, Velká Británie, 13.000 b.
  8. Melanie De Jesus Dos Santos, Francie, 11.700 b.

 

Nina Derwael, bradla

Kladina

 1. Catalina Ponor, Rumunsko, 14.566 b.
  2. Eythora Thorsdottir, Nizozemsko, 14.066 b.
  3. Larisa Iordache, Rumunsko, 13.966 b.
  4. Ellie Downie, Velká Británie, 13.433 b.
  5. Sanne Wevers, Nizozemsko, 13.341 b.
  6. Zsofia Kovacs, Maďarsko, 13.133 b.
  7. Marine Boyer, Francie, 12.966 b.
  8. Claudia Fragapane, Velká Británie, 12.533 b.
  9. Tabea Alt, Německo, 10.966 b.

 

Catalina Ponor, kladina

Prostná

 1. Angelina Melnikova, Rusko, 14.100 b.
  2. Ellie Downie, Velká Británie, 14.066 b.
  3. Eythora Thorsdottir, Nizozemsko, 13.700 b.
  4. Kim Bui, Německo, 13.566 b.
  5. Lara Mori, Itálie, 13.566 b.
  6. Pauline Schäfer, Německo, 13.533 b.
  7. Claudia Fragapane, Velká Británie, 13.533 b.
  8. Elena Eremina, Rusko, 13.466 b.

 

Angelina Melnikova, prostná

 

A jak je na tom Česká republika v tomto olympijském cyklu? Troufám si říct, že se blýská na lepší časy. Kromě Veroniky Cenkové máme výborné loňské juniorky – Anetu Holasovou, vracející se po zranění, Adélu a Vendulu Měrkovy a Lucku Jiříkovou. Perspektivní tým, že?

V Kluži závodily Veronika, Lucka a Vendula (Adéla si bohužel v Kluži zranila loket, ale věřím, že bude brzy zpátky). Kvalifikační los nám moc nepřál, Lucie i Veronika bohužel spadly na kladině, kterou začínaly. Přesto se obě vešly do první padesátky. Vendula Měrková prošla soutěží jako starý mazák. Cvičila krásně, bez výraznějších zaváhání a hned při své premiéře na mistrovství Evropy (v ženské kategorii) se probojovala do finále čtyřboje. Stejný klid si udržela i ve finále čtyřboje. Velká gratulace!

  —-

Autorka článku: zai

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics