LOH v Riu: finále družstev

Posted on by 0 comment

finale družstev medaileV úterý proběhlo na LOH v Riu finále družstev. Do finále se probojovalo osm nejlepších družstev z dvanácti, které se do Ria nominovaly. Za branami finále tentokrát zůstala Kanada, Itálie, Belgie a Francie. Do finále se probojovaly tyto země: USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Japonsko, Německo, Holandsko a domácí Brazílie. Dle výsledků kvalifikace to vypadalo na napínavý souboj, protože rozdíly mezi družstvy byly minimální. Žádné drama se však nakonec nekonalo.

Roli favoritek od začátku do konce potvrzovaly závodnice z USA. Zvítězily s obrovskou převahou. Sebevědomí z nich vyzařovalo po celou dobu závodu. Nad druhými Ruskami zvítězily o více než osm bodů!! Všech šestnáct sestav odcvičily bez jediné výraznější chybičky. Největší oporou týmu byla bezesporu Simone Biles, která také jako jediná cvičila na všech čtyřech nářadích.

O stříbrné a bronzové medaili rozhodla až poslední, čtvrtá rotace. Do té doby držely stříbrné místo Číňanky, kterým však nevyšla prostná. Obsadily tak nakonec bronzovou příčku a stříbro si vybojovaly ruské gymnastky. Rusky si započítaly jediný pád na kladině, která nevyšla Angelině Mělnikovové. Číňanky měly pády celkem dva – na zmiňovaných prostných Yi Mao a na bradlech Shang Chunsong. 

Nepopulární čtvrté místo si odvezly japonské závodnice. Sportovní halu však opouštěly s úsměvem, jde o zdaleka nejlepší výsledek japonského družstva v ženské sportovní gymnastice za poslední dobu a dost možné ani ony samy podobný výsledek nečekaly. Obzvlášť dobře se jim povedla bradla, zaváhaly však na prostných.

Páté Britky byly mým tajným tipem na medaili, škoda těch chybiček na kladině i na prostných. Ale i tom gymnastika je. Na čtvrté Japonky jim chybělo pouze 0.009 bodu a bronz jim ušel o 1.600 bodu. Z pódia však také odcházely spokojené, páté místo je nejlepší britské umístění v ženské sportovní gymnastice za posledních 50 let na olympijských hrách.

Němky byly pro mě osobně největším překvapením tohoto závodu. Jako družstvo udělaly za poslední 4 roky obrovský skok kupředu a zařadily se mezi světovou elitu. Tleskám. Vsadily na zkušenější závodnice, v týmu byla pouze jedna mladičká závodnice, 16-ti letá Tebea Alt. Jinak doporučuji se podívat zejména na jejich bradla.

Sedmým místem si Nizozemky polepšily oproti loňskému Mistrovství světa o jednu příčku. Za poslední olympijský cyklus si dokázaly najít svůj vlastní gymnastický styl. Jasně, někdo by mohl oponovat, že se to lehce blíží moderní gymnastice. Ale mě osobně přijdou jejich sestavy divácky velmi líbivé a atraktivní a jejich pozice na poli světové gymnastiky je naprosto zasloužená.

Finále družstev nevyšlo dle představ domácímu brazilskému družstvu, které skončilo na osmém místě; na druhé Rusky ztratily celkem dělal 4,5 bodu. Miláčkem publika však definitivně byla drobounká Flavia Saraiva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics