Montreal 2017: Napínavé finále ve čtyřboji přineslo medaili Hurd, Black a Eremině

Posted on by 0 comment

podium AA montrealPáteční finále ve čtyřboji odstartovalo boje o první medaile mezi ženami. Závod byl divácky velmi napínavý, v podstatě až do poslední odcvičené sestavy nebyly medailistky jisté. Poslední tři nebo čtyři roky byla vítězka závodu předem známa, Simone Biles měla mnohem vyšší obtížnost sestav než ostatní světové gymnastky.
Letos to bylo přesně opačně! Favoritek bylo hned několik, všechny během roku předváděly víceméně stabilní výkony na velmi podobné úrovni. Závod byl plný emocí, fanoušci se dočkali skvělých výkonů. Bohužel se neobešel ani bez pádů a slz zklamání.

Favoritky pro zranění nenastoupily

Jednou z hlavních favoritek byla bezpochyby Larisa Iordache z Rumunska. Štěstí jí však nepřálo, zranila se v rozcvičení těsně před samotným závodem. Další velkou hvězdou závodu měla být Regan Smith, která skončila v kvalifikaci na 2. místě těsně za Japonkou Mai Murakami. Smith také nebylo dopřáno poprat se o nejvyšší příčky. Těsně před finále si zranila kotník a do závodu nenastoupila. Šanci si zazávodit ve finále tak dostala mladičká Rumunka Ioana Crisan.

Pár dnů před závodem se zranila i Brazilka Rebeca Andrade. Do čtyřboje nenastoupila ani holandská hvězda Eythora Thorsdottir, která se potýká s menším zraněním. Stejný příběh napsal Monteal pro Liu Tingting, která se předvedla pouze na kladině.

Při absenci největších hvězd tak byly všechny oči na domácí závodnici Elsabeth Black, vítězce kvalifikace Mai Murakami, Američance Morgan Hurd, francouzské závodnici Melanie de Jesus dos Santos a Ruskách Angelině MelnikoveEleně Eremině. Eremina v kvalifikaci ukázala obrovský potenciál a také schopnost udržet si vnitřní klid. Osobně bych vsadila asi na ní.

Jak to nakonec dopadlo?

Před posledním nářadím byl rozdíl mezi prvními třemi gymnastkami méně než 4 desetiny bodu. Bojovalo se tedy až do úplného konce a o vítězce rozhodly až prostná.

Zlato si nakonec vybojovala Morgan Hurd z USA (55.232.) Během pódiového tréningu i kvalifikace se jí příliš nedařilo, zejména na prostných. V samotném závodu dokázala předvést své nejlepší výkony sezóny. Kladina byla trochu neklidná, doskoky na prostných také nebyly na 100%. Je však potřeba říct, že pro gymnastku, která byla ještě v březnu zraněná a navíc letos závodí poprvé za ženy, je to skvělý výsledek.

Stříbrnou medaili ve čtyřboji vybojovala poprvé v historii Kanady veteránka Elsabeth Black. Bylo vidět, že atmosféru domácího publika si vysloveně užívá. Od zlaté medaile jí dělila jediná desetina bodu (55.132). Předvedla čistější a jistější výkony než Hurd, nicméně měla nižší obtížnost.

Bronzovou medaili pro Rusko vybojovala teprve 16ti letá Elena Eremina (54.799). Nepovedla se jí bradla, ta ji připravila o zlatou medaili. Na ostatních nářadích však výborně zabojovala. Její gymnastika se mi moc líbí a nutno říct, že po celou dobu v Montrealu předvádí stabilní cvičení a klid. Moc bych jí přála zlato na bradlech nebo na kladině ve finále na nářadí!

Pád z kladiny odsunul na 4. příčku Japonku Mai Murakami. Páte místo obsadila Melanie de Jesus dos Santos. Šesté místo brala Aiko Sugihara a sedmé Švýcarka Guilia Steingruber. Pro holandskou gymnastiku byla osmá příčka Niny Derwael určitě velkým úspěchem.

Mám americkou gymnastiku ráda, ale osobně mně velmi těší, když se na stupni vítězů objeví právě gymnastky z jiných zemí. Závod je pestřejší, motivuje gymnastky ze zemí, které nepatří mezi gymnastické velmoci. Baví mně i sledovat, jak některé menší země (například Německo, Belgie nebo Francie) napředují a přináší na světové pódia opravdu luxusní gymnastiku.

Kompletní výsledky z finále ve čtyřboji najdete zde.

Mistrovství světa o víkendu pokračují s finále na jednoltivých nářadích. Dnes se bude závodit o medaile na přeskoku a na bradlech, zítra na kladině a na prostných.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics