,,O Pohár Věry Čáslavské“ 2017

Posted on by 0 comment

V sobotu 6.5. 2017 se v Děčíně konal již 6. ročník závodu ve sportovní gymnastice ,,O Pohár Věry Čáslavské“. Děčínský závod ve sportovní gymnastice lze označit za ,,závod nejmladších olympijských nadějí“ a má také svou bohatou historii. Předchůdce ,,Poháru Věry Čáslavské“, závod ,,Děčínská kotva“, jehož počátky spadají až do 60. let 20. st., vznikl díky zakladateli poválečné děčínské sportovní gymnastiky, gymnastovi a trenérovi Přemyslu Veverkovi.
V ,,Děčínské kotvě“ se od počátku představovaly žákovské a juniorské naděje Československa. Závod obnovila z vlastní iniciativy v roce 2011 sama paní Věra Čáslavská a každý rok se jej tato naše nejslavnější sportovkyně historie osobně účastnila. Letošní závod, jenž jako jediný na světě nese hrdě její jméno, shlédla tato legenda bohužel již z výšin nebe.

Divácky atraktivního závodu se zúčastnilo celkem 52 gymnastek z 9 klubů, ve věkovém rozmezí 6-15 let, které byly rozděleny dle výkonnosti a věku do 8 kategorií. Závodilo se pouze ve dvojboji – na kladině a prostných, nejstarší kategorie o titul absolutního vítěze na prostných a bradlech.

Domácí závodnice Michaela Kratochvílová.

Domácí závodnice Michaela Kratochvílová.

Z domácích gymnastek SKDM soutěžily tři závodnice, z nichž zlato ve své kategorii brala vycházející gymnastická hvězdička, desetiletá Michaela Kratochvílová, jež s přehledem vyhrála o 1,55 bodu.

Absolutní vítězkou se pak stala jen těsným rozdílem padesáti setin bodu jedenáctiletá nadějná gymnastka z AC Sparty Praha Nela Tereza Kaplanová před Lucií Zahradníčkovou z Horních Počernic. Nutno ovšem dodat, že Kaplanová, jejíž výkonnost vyčnívala nad ostatními závodnicemi této kategorie, vyhrála i přes nešťastný pád ze stoje na rukou na bradlech, který následně s přehledem zopakovala již bezchybně (vlastně tak trochu jako Čáslavská na bradlech na OH v Tokiu 1964, kdy nejprve spadla z legendárního prvku ,,ultra C“ a následně ho pro diváky zopakovala znovu, tentokráte bez pádu.)

Absolutní vítězka závodu Nela Tereza Kaplanová.

Absolutní vítězka závodu Nela Tereza Kaplanová.

Slavnostní vyhlášení závodu včetně kulturního doprovodného programu s názvem ,,Srdce nad Olympem“ uspořádal pořadatel závodu SKDM Děčín téhož dne ve zdejším městském divadle, kde absolutní vítězce závodu Nele Tereze Kaplanové předala Pohár Věry Čáslavské primátorka města Děčína, paní magistra Marie Blažková. Nemnohé diváky poté jistě dojala slova malé Kaplanové, která pronesla při přebírání poháru: ,,Chtěla jsem jen říct, že minulý rok, jsem měla ještě tu možnost mluvit s paní Čáslavskou, která mi po závodě řekla, že musím být lepší, než ti nejlepší a já jsem chtěla být nejlepší. Vzala jsem si její slova k srdci a jsem ráda, že jsem to letos dokázala.“

Autorkou článku je Marta Vážná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics