Příliš mnoho zranění nebo to vidím moc černě?

Posted on by 1 comment

injured gymnastGymnastika je nádherný sport. A extrémně těžký sport. Psychicky i fyzicky. To, co se jim před rokem  zdálo nezvládnutelné, najednou předvádí s lehkostí. Jakoby ani neznaly, co je to strach. Vrcholové gymnastky denně riskují zranění a posouvají své hranice. Stačí však malé zaváhání, chvilka bez soustředění nebo jen špatný den a.. přijde zranění. Zvykli jsme si, že zranění jsou součást gymnastiky. Ale posledních dobou je jich pořád víc.

A nové pravidla FIG platné od olympiády v Tokiu tomu moc nepomohou. V silných státech, jako je třeba USA, se bude muset gymnastka poměrně brzy rozhodnout, jestli se zkusí na olympiádu dostat jako součást týmu (velmi pravděpodobně bude muset být vícebojařka) nebo jako specialistka. Mnoho specialistek tak bude tlačených do víceboje, co může přivést ještě více zranění..

Několik příkladů ze současnosti

Sice se do závodů postupně vrací, ale téměř na rok byla mimo závody. Naše reprezentantka Kristýna Pálešová.

Sabrina Vega z USA. Hned na třetím letošním výcvikovém kempu si podruhé zranila rameno. Operaci ramene podstoupila také americká reprezentantka Ashton Locklear.

Anastacia Grishina z Ruska. Těsně před Mistrovstvím Ruska se zranila a musela na operaci kolena. Díky ní nejspíš přijde o možnost bojovat o své místo na olympiádu v Riu.

Rumunská reprezentantka Diana Bulimar nedávno podstoupila operaci kolene, která jí na několik měsíců vyřadí z tréningu. Její účast v Glasgowu je tím značně ohrožená.

Gabby Jupp se nezúčastnila ani britských národních mistrovství. Důvodem je zranění kotníku zkraje sezóny.

Lauren Mitchell z Austrálie si během přípravného tréningu na světovou univerziádu zranila kotník. Je to pro ní už několikáté zranění za sebou, proto se spekuluje také o předčasém ukončení její závodní kariéry.

Rebecca Andrade, brazilská olympijská naděje, si při tréningu Amanaru zranila koleno a čeká jí operace a náročná rehabilitace. Na letošním Mistrovství světa jí závodit neuvidíme, co pro Brazílii znamená poměrně malé šance na přímou kvalifikaci týmů do Ria.

Švédka Jonna Adlerteg se zranila při kvalifikaci v Montepellieru na prostných a závod nedokončila. A to jsem jí tipovala na medaili na bradlech. S největší pravděpodobností je už v letošní sezóně závodit neuvidíme. Velká škoda, její bradla vypadají opravdu světově.

Yao Jinnan z Číny oznámila vynechání letošní sezóny kvůli opakovaných problémům s ramenem. V květnu letošního roku podstoupila v USA operaci a nyní se zotavuje.

A takhle bychom mohli pokračovat..

Co si o tom myslíte? Vidíte to také tak, že stávající pravidla tlačí závodnice k předvádění stále obtížnějších prvků a následně k větší pravděpodobnosti zranění?
Podělte se o svůj názor na Facebooku nebo v komentáři pod článkem.

Category: Nezařazené | Tags:

One comment on “Příliš mnoho zranění nebo to vidím moc černě?

  1. […] Gymnastika je plná radosti a zklamání. A také nečekaných překážek. Jednou z největších překážek jsou určitě zranění. Škoda, že jich v gymnastice musí být tolik. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics