Sestry ve vrcholové ženské gymnastice – máme také skvělá dvojčata!

Posted on by 2 comments

V souvislosti s rozhovorem, který poskytla Ellie Downie pro server WogymnastikA jsem narazila na fenomén sourozeneckých párů.

Fanoušci sportovní gymnastiky by jistě některé takové páry vysypali z rukávu na počkání. Jak běžné tedy je v gymnastickém světě, že trénují sestry? A jak je pravděpodobné, že budou obě dělat vrcholovou gymnastiku?

Odpověď na první otázku zní samozřejmě ano. Pokud starší sestra cvičí gymnastiku, je velmi pravděpodobné, že v tělocvičně nezůstane „sama“. Příkladů v naší i světové gymnastice bychom našli mnoho, jen namátkou několik málo příkladů: Alyssa a Rachel Baumann, Brenna a Lauren Dowell, Simone a Adria Biles, Aliya a Nailya Mustafina, nebo Jana a Aneta Komrskovy…

Odpověď na druhou otázku je mnohem složitější, cesta k vrcholové gymnastice je dlouhá, plná dřiny od útlého dětství, může přijít zranění, nemoc…

A přesto, jsou sestry, které spolu dokonce společně reprezentují na mistrovstvích Evropy, světa, nebo na olympiádě!

Hvězdné příklady

Elissa a Rebecca Downie

Ellie a Becky

Zdroj: Facebook Ellie Downie

Jako první se prosadila starší ze sester, Becky. Vynikající bradlařka, dvojnásobná mistryně Evropy ve cvičení na bradlech, dlouhodobá stálice britského reprezentačního týmu. Držitelka celkem sedmi medailí z evropských šampionátů a také bronzové medaile z mistrovství světa v Glasgow v soutěži týmů (k bronzové příčce pomohla britskému družstvu samozřejmě i maldší Ellie).

Ellie přešla z juniorek mezi ženy v roce 2015, a ve stejném roce získala pro svou zemi historicky první bronz ve čtyřboji na mistrovství Evropy ve francouzském Montpellier. Eliie a Becky reprezentovaly Británii na loňské olympiádě v Rio de Janeiro, pomohly vybojovat svému týmu pátou příčku v soutěži družstev, a Ellie obsadila třinácté místo ve finále čtyřboje.

Obě sestry také deklarovaly, že pokračují v gymnastické kariéře, a rády by se zúčastnily tokijské olympiády v roce 2020.

Sanne a Lieke Wevers

Dvojčata, která trénuje jejich otec Vincent.

Sanne a Lieke

Zdroj: Sanne Wevers oficiální Facebook stránka

Sanne vyniká na kladině a bradlech. V roce 2015 na mistrovství Evropy v Montpellier získala bronzovou medaili na bradlech (14,200 b.), na světovém šampionátu v Glasgow byla stříbrná na kladině (14,333 b.). To nejlepší ale přišlo na loňské olympiádě v Riu ve finále cvičení na kladině, po zaváhání favoritky Simone Biles z USA Sanne udržela nervy na uzdě. Sestavu zvládla skvěle, a získala zlato (15,466 b.)!!! Stala se tak první nizozemskou gymnastkou, která vyhrála individuální olympijský závod.

Lieke, o šest minut mladší dvojče, je rovněž skvělá gymnastka, stejně jako Sanne je výborná na bradlech a na kladině. Společně se Sanne dopomohla nizozemskému týmu k výbornému sedmému místu ve finále olympijské soutěže družstev v Rio de Janeiro, kde se rovněž probojovala do finále čtyřboje, kde ji bohužel potkal pád z kladiny a skončila na dvacátém místě (55,865 b.).

Sanne i Lieke by se také rády zúčastnily olympiády v Tokiu 2020.

Když je osud proti

Aliya a Nailya Mustafina

Ailya and Nailya

Zdroj: Aliya Mustafina Instagram

Ailya je nejlepší ruskou gymnastkou posledních dvou olympijských cyklů, dvojnásobná olympijská vítězka na bradlech, mistryně světa ve čtyřboji a na kladině, během své kariéry vybojovala mnoho medailí na vrcholných soutěžích (Aliya v nejbližší době bude maminkou).

Nailya, o dva roky mladší sestra Aliyi, byla velkým talentem ruské sportovní gymnastiky. V letech 2008 až 2009 byla členkou ruského národního týmu, po mezinárodní debutu na International Gymnix v Kanadě v roce 2008 vybojovala na Pacific Rim Championships stříbro na prostných a v necelých dvanácti letech byla nadějí pro OH v Londýně 2012.

V roce 2009 si Nailya po pádu z bradel zlomila stehenní kost, během tréninkového výpadku  hodně vyrostla, ke gymnastice se vrátila, ale soutěžila jen na domácich mítincích. Nepodařilo se jí dostat do ruského národního týmu pro londýnské olympijské hry, a ačkoliv oficiálně neoznámila ukončení gymnastické kariéry, na soutěžích se už neobjevuje.

Alyssa a Rachel Baumann

Alyysa and Rachel_1

Zdroj: Alyssa Baumann Instagram

Alyssa je vynikající gymnastka (především kladina a bradla). V roce 2013 byla zařazena amerického juniorského národního týmu, od roku 2014 až doposud byla stále v národním týmu. V nabité americké konkurenci se jí však pouze jednou podařilo reprezentovat USA na mistrovství světa (Nanjing, 2014), kde získala zlato z týmové soutěže. V loňském roce předváděla výborné výkony (bronzová ve čtyřboji na Secret U.S. Classic – 58,000 b., sedmá na P&G Championships – v součtu za dva dny čtyřboje 114,950 b. a čtvrté místo na kladině 29,700 b.). Alyssa byla nominována na Olympic Trials, ale bohužel si zranila rameno při cvičení na bradlech a nemohla se zúčastnit. Bezprostředně po zranění oznámila, že chce soutěžit ve vysokoškolské gymnastice.

Rachel  trénuje se svouo dva roky starší sestrou Alyssou ve WOGA pod stejným tréninkovým vedením (Laurent Landi). V roce 2014 se stala členkou juniorského národního týmu, na Secret U.S. Classic skončila v juniorské soutěži devátá ve čtyřboji (54,650 b.), stříbrná na kladině (14,450 b.) a bronzová na prostných (14,000 b.). V témže roce se ale zranila a byla z národního týmu vyřazena. V roce 2015 v juniorské soutěži na P&G Championships se jí po zranění tolik nedařilo. Loni soutěžila v úrovni 10 (první nejvyšší úroveň po „elite“), byla sedmá ve čtyřboji ve finále Nastia Liukin Cup. V květnu vyhrála čtyřboj a byla druhá v přeskoku a na kladině na Women’s Junior Olympic National Championships, přesto, že závodila se zraněným zápěstím. Rachel chce od sezóny 2018 -2019 také soutěžit ve vysokoškolské gymnastice.

Česká kotlina

Adéla a Vendula Měrkovy

Adéla a Vendula_2

Zdroj: Facebook stránka Adéla a Vendula Měrkovy

Ano, i my máme svá gymnastická dvojčata ve vrcholové ženské gymnastice! Adélu a Vendulu Měrkovy z SG Bohemians, které ještě vloni závodily v juniorské kategorii, jistě představovat nemusíme.

Vendulka s Adélkou začaly s gymnastikou ve čtyřech letech v Šumperku. V roce 2013 přešly do SG Bohemians za lepšími tréninkovými podmínkami (a vypadá to, že se povedlo nejen to, v Bohemce trénují kromě Venduly a Adély Aneta Holasová a Kristýna Brabcová, samé výborné gymnastky, které se vzájemnou konkurencí v dobrém slova smyslu táhnou nahoru).

V loňském roce se našim dvojčatům dařilo. Obě se kvalifikovaly do reprezentačního družstva, které na juniorském mistrovství Evropy ve švýcarském Bernu vybojovalo výborné desáté místo, Vendula se umístila na 21. místě ve finále čtyřboje (50,899 b.) a jen o jedno místo (0,084 b.) jí unikla účast ve finále kladiny.

Na mistrovství republiky juniorek vybojovala Vendula čtyři zlaté medaile (čtyřboj, bradla, kladina, prostná), a Adéla stříbro na kladině, bronz na prostných, a pátá místa v přeskoku a na bradlech. Můžeme jen litovat, že se mistrovství republiky nemohla pro zranění zúčastnit jejich kamarádka (a oddílová kolegyně) Aneta Holasová, souboje by byly ještě napínavější…

Přejeme Adéle a Vendule mnoho úspěchů i letos po přechodu do kategorie žen (a držíme palce, aby se jim vyhýbala zranění)!!!

Kristýna a Natálie Brabcovy

Natálie a Kristýna

Zdroj: http://www.gym-fashion.cz/fotogalerie

Ano, ještě pořád jsme v české kotlině, a to dokonce ve stejném klubu :-)

Kristýna začala s gymnastikou v Netvořicích, v SG Bohemians trénuje od šesti let. Loňský rok byl pro ni velmi úspěšný, kvalifikovala se juniorské mistrovství Evropy, kde svými výkony pomohla našemu reprezentačnímu družstvu k desátému místu v soutěži týmů, a umístila se na 23. místě ve finále čtyřboje (50,366 b.).

Na mistrovství republiky juniorek získala Kristýna stříbro ve čtyřboji a na prostných, bronz na přeskoku, čtvrté místo na bradlech a páté na kladině.

Natálie, o dva roky mladší setra Kristýny, je další nadějí naší sportovní gymnastiky. V květnu 2016 na Memoriálu Marie Široké (první kvalifikační závod na MČR) obsadila druhé místo v kategorii kadetek. Kvůli zranění se ale nemohla mistrovství republiky zúčastnit. Po zranění se vrátila k závodění až v listopadu, a v prosinci  na závodech extraligy, I. ligy a II. ligy družstev vybojovala sedmé místo v kategorii jednotlivkyň – I. liga (Kristýna se umístila na šestém místě v kategorii jednotlivkyň – extraliga).

Kristýně a Natálce přejeme rovněž mnoho úspěchů a žádná zranění.

Adéle a Vendule držíme palce při kvalifikačních závodech na dubnové mistrovství Evropy, které se letos koná v rumunské Kluži, a Kristýně úspěšné završení její juniorské kariéry a následně úspěšný přechod do kategorie žen!

Autorka článku: zai

2 comments on “Sestry ve vrcholové ženské gymnastice – máme také skvělá dvojčata!

  1. No a já bych třeba připomněla i sourozence Fialovi- Petru a Martina oba ze Sokola Brno i když Péťa už v tuto dobu nezávodí a třeba také sestry Jelinkovi- opět Brno Kačka již žena a Kája snad nadějná starší žákyně…..

  2. Dominika a Daniel Ponížilovi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics