Elite Canada 2017: Čtyřboji dominovaly Chrobok a Padurariu

Posted on by 0 comment
chrobok a padurariu

Jade Chrobok a Ana Padurariu s trenérkou

Kanadská národní federace již tradičně pořádá domácí závod s názvem Elite Canada. Kanadským gymnastkám slouží jako přípravný i kontrolní závod před začátkem sezóny. Jejich výkony jsou obvykle vstupní bránou pro kvalifikaci na mezinárodní utkání.

Závodí zde juniorky i ženy – oboje ve čtyřboji i na jednotlivých nářadích. Pojďme se podívat na několik důležitých momentů letošního ročníku.

Juniorky

Čtyřboj i finále na jednotlivých nářadích kompletně ovládla Ana Padurariu, když sebrala všech pět zlatých medailí. Na domácí půdě nenašla přemožitelku ani na jednom nářadí. Gymternet jí dokonce nazval juniorskou Simone Biles. Stříbrnou medailistku ve čtyřboji Victorii Jurcu porazila o více než 5 bodů!! Češi měli možnost Padurariu i Jurcu vidět loni na Závodu olympijských nadějí v Liberci. Podívejte se na videa.

Padurariu premiérově předvedla novou sestavu na prostných (13.150).

Padurariu má na  juniorku super obtížnou kladinu (14.200)

 

Ženy

Souboje o medaile v ženské věkové kategorii byly mnohem napínavější a variabilnější.

Čtyřboj

Zlato ve čtyřboji si odvezla oddílová kolegyně Padurariu, Jade Chrobok.  I tu jsme mohli vidět loni na libereckém Závodu olympijských nadějí, protože ještě loni závodila za juniorky. Chrobok je asi nejvýraznější posilou kanadského týmu v letošním roce, která přešla z juniorek do žen. A to i přesto, že její sestavy pořád neobsahují některé prvky a vazby, které měla před loňským zraněním. Vyzávodila si hezkých 52.917 bodu.  (Připomínám, že v platnost už běží nová pravidla pro cyklus 2017-2020, kdy za stejné sestavy získávají gymnastky obvykle nižší bodové hodnocení. Nejdůležitější změny v pravidlech si připomeňte tímto článkem).

Stříbro vybojovala také mladičká reprezentantka Megan Phillips, která získala 51.100 bodu. I pro ní byla Elite Canada první závodní zkušeností v ženské kategorii. Jejím silným nářadím je hlavně kladina. Phillips byla trochu překvapení pro mnohé diváky, protože její obtížnost je nižší než mnohým jiných závodnic. Předvedla však relativně čisté sestavy a na rozdíl od mnohým jiných závodnic se vyvarovala hrubým chybám.

Bronz si nakonec odvezla Brooklyn Moors, taktéž gymnastka, která přešla z juniorek mezi ženy.  Předvedla výbornou sestavu zejména na prostných a ukázala, že do budoucna se můžeme těšit nejen na eleganci, ale i na velice obtížné řady.

Slibný potenciál ukázala i náhradnice kanadského týmu v Riu, Megan Roberts. Závod jí bohužel nevyšel zdaleka tak, jak jsi představovala a tak skončila nakonec čtvrtá, těsně pod stupni vítězů s 50.100 bodu.

V závodu nestartovaly Elsabeth Black, která si na tréningu poranila chodidlo, ani Isabela Onyshko, která si vzala po Riu menší pauzu.

Finále na jednotlivých nářadích

Na přeskoku kralovala dle očekávání Shallon Olsen, finalistka na tomto nářadí z loňské olympiády v Riu. Za oba skoky získala průměr 14.300 bodu. Vsadila na jistotu a jako první skok předvedla pouze čtverného Yourchenka, nikolik paterného, kterého jsme viděli v Riu. Stříbro vyhrála Laurie Dénommee a bronz Sofia Baggio.

Shallon Olsen, oba přeskoky (14.300 průměr)

Bradla vyhrála překvapivě Nizozemka reprezentující Kanadu, Jessica Dowling. V kvalifikaci jí sestava nevyšla, ale ve finále ukázala svůj potenciál naplno a získala 13.075 bodu. Chrobok předvedla stejný výkon jako v kvalifikaci a sebrala stříbro. Bronz vybojovala teprve 16-letá Sophie Marois.

Kladině kralovala Megan Phillips, která neměla zas tak obtížnou sestavu jako jiné závodnice, ale zacvičila dobře a bez hrubých chyb (13.075 b.). Jenom o 25 tisícin bodu chybělo na vítězství Chrobok, které na kladině trochu foukalo. Na stupeň vítězů dosáhla i Rose-Kaying Woo, členka olympijského týmu z Ria.

Megan Phillips, kladina (13.075)

Jade Chrobok, kladina (13.050)

Na prostných se rozdaly hned dvě zlaté medaile, protože jak Jade Chrobok, tak Megan Roberts, získaly shodných 13.025 bodu. Na stupni vítězů je doprovodila i Megan Phillips.

Jade Chrobok, finále prostných (13.025)

Kompletní výsledky z Elite Canada 2017 najdete například tady.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics