„Není to jenom o tom, být nejlepší, ale mít z gymnastiky radost“

Posted on by 0 comment
20141123_145849

Foto: Agátka s rodiči na závodu. (zdroj: rodinný archiv)

Jaké je to mít doma malou šampionku, která tajně sní o olympiádě? Jak nákladná je gymnastika pro rodiče? Co všechno to obnáší, pokud chtějí dceru podporovat v tom, co jí baví? Zeptala jsem se dvou maminek malým gymnastek. Paní Strýhalové (dcera Agáta trénuje v KSG Litvínov) a paní Fabiánkové (dcera Kristýna trénuje v TJ Sokol Brno 1). Obě gymnastky závodí ve výkonnostím stupni starší žákyně.  Maminkám moc děkuji za čas a trpělivost při vzniku tohoto článku.

Pozn. V rozhovoru jsou použity zkratky jmen. KF pro paní Fabiánkovou a JS pro paní Strýhalovou.

 

1. Jak dlouho se Vaše dcera věnuje gymnastice?

JS: Agáta se gymnastice věnuje od čtyř a půl let, tzn. v současnosti čtyři roky a čtyři měsíce. První dva roky absolvovala v „přípravce“ s tréninkem 2x až 3x týdně, s přechodem do „A“ družstva se tréninky zintenzivněly na 5x až 6x za týden.

KF: Kristýna trénuje od pěti let, tedy již čtyři roky.

2. Proč jste se rozhodla jí přihlásit zrovna na tento sport?

JS: Agáta od mala projevovala sportovní nadání a houževnatost, takže jsme hledali smysluplnou sportovní aktivitu, kterou by mohla praktikovat již v takto nízkém věku. Litvínovská sportovní gymnastika má v našem městě dlouholetou tradici, informovali jsem se na ni a rozhodli se pro ni hned z několika důvodů. Dozvěděli jsme se, že je výborným výchozím sportem pro jakékoli jiné sporty, kterým by se v budoucnu případně mohla věnovat. Také nám ji doporučil ortoped, ke kterému jsme docházeli kvůli plochým nohám, líbilo se nám, že počáteční všeobecnější příprava gymnastek prospívá celkovému pohybovému rozvoji dětí, a protože ji čerstvě navštěvovala také dceřina blízká kamarádka, rozhodli jsme se velmi záhy a bez dlouhého přemýšlení.

KF: Již od mala jsme chodily do cvičení rodičů s dětmi, které v blízkosti našeho bydliště postupně zaniklo. Tak jsem hledala jinde, kde se naučí kotouly a osvojí si další pohybové dovednosti. Má ráda pohyb a navíc od tří let již uměla šplhat po tyči a na laně.

Gymnastika je výborným výchozím sportem pro jakékoliv jiné sporty. Dítě si u ní osvojí základní pohybové dovednosti.

3. Chtěla někdy dcera s tímto sportem skončit?

JS: Ještě nikdy jsem u ní nezaznamenala žádné zásadní rozhodnutí k ukončení nebo rezolutní odmítání tréninků. Ale vybavuji si určitý moment v takovém přechodném období, kdy se časově i nárokově stávaly tréninky intenzivnějšími. Tehdy se několikrát pokusila určitým způsobem „uhýbat“ a častěji používat lehkovážné věty typu „asi s tím skončím“, které vyústily k poměrně hluboké promluvě o jejím budoucím postoji k tomuto sportu. Na základě našeho rozhovoru tehdy dospěla k jasné volbě – „bez gymnastiky si svůj čas nedovedu představit, stýskalo by se mi, litovala bych“.
Agáta ví, že vlažný postoj nevede k výsledkům, ale zároveň od nás dostala ujištění, že nucena nikdy nebude. Trvám na podpoře, povzbuzení – ve slabých chvílích, které jistě přijdou, ale pro nás pro rodiče bylo podstatné, aby pochopila to nejdůležitější: „mám to ve svých rukou“.

KF: Zatím ji to ani nepřišlo na mysl. Spíše naopak. Raději obětovala účast na škole v přírodě, aby mohla trénovat a připravovat se na závody.

Trváme na podpoře a povzbuzení. Ale pro nás rodiče je podstatné, aby pochopila, že rozhodnutí, zda se gymnastice bude věnovat či nikoliv, je v jejích rukou.

4. Jak je finančně nákladné podporovat dceru ve sportovní gymnastice? Můžete alespoň přibližně odhadnout, kolik stojí sportovní vybavení, tréninky, závody, soustředění apod.?

JS: Ve srovnání s jinými sporty nebude jistě sportovní gymnastika patřit mezi ty nejnákladnější. Záleží určitě na finanční situaci každé rodiny a mnoha jiných okolnostech, ale pokud se pokusím být objektivní, myslím, že je to sport, který si s jistým sebezapřením a obětováním na úkor jiných věcí může dovolit téměř každá průměrná rodina. Přesto si uvědomuji, že nároky zřejmě mohou v budoucnu stoupat a samozřejmě obavy trochu mám. V současnosti se náklady na tento sport pohybují přibližně okolo 25 tisíc ročně.
Zní to možná strašlivě, ale suma průměrně zahrnuje měsíční poplatky za tréninky (600,-, přičemž 100,- přispívá měsíčně Sportovní soukromá základní škola, kterou dcera navštěvuje), letní soustředění v ČR (3,200,-), mezinárodní soustředění (3,000,-), výdaje za závodní a cvičební dresy (3,500,- a více) a za závody, kterých se gymnastky zúčastňují (8,000,- – počítáno v průměru 1,000,-/závody). Samozřejmě hodně záleží na tom, zda se na závody vypravují i ostatní příslušníci rodiny, kolik se rodiče rozhodnou investovat do gymnastického oblečení a doplňků apod., to je pro každou rodinu individuální, může to být, myslím, méně i více.

KF: Finančně je to obdobné jako s jinými volnočasovými aktivitami. Částka se na první pohled zdá vysoká, ale v poměru strávených hodin na trénincích bychom zaplatili za kombinaci kroužků mnohem více. Mohu porovnávat s jejími staršími sourozenci, kteří se nevěnují intenzivně jedné věci, ale chodí v týdnu do více kroužků. Trénink a hodiny baletu nás vyjdou 4500 Kč pololetně.
Sportovní vybavení se pořizuje postupně a dle potřeby. Vyšší výdaje jsou za závodní dresy, které se pohybují od 1500 Kč výše. Ne však každý dres padne přesně na míru, ale i barevně. Ale bez toho to nejde a navíc je to taková společenská událost.
Poplatky za závody jsou různé dle typu závodů, ale pohybují se od 100 Kč. Ještě k tomu je nutno připočíst náklady na cestu. Soustředění nejsou povinná a cenově jsou podobná jako jiné pobytové akce pro děti.

Gymnastika je finančně srovnatelná s jinými volnočasovými aktivitami. Vychází přibližně na 25 tisíc Kč ročně.

5. Mluví Vám trenéři u takhle mladých děvčat do toho, co a kdy by měla Vaše dcera jíst?

JS: Trenéři nám jídelníček neurčují, ale doporučují. S děvčaty o správném stravování mluví, učí je celkově zdravému životnímu stylu, ale žádné diety, jak si mnozí nezasvěcení často myslívají, jim nenařizují. My samozřejmě dbáme na to, aby se dcera učila co nejrozumnějším a nejzdravějším stravovacím návykům. Je například zbytečné pít a kupovat slazené balené nápoje, jak to vídám u spousty rodičů ostatních dětí, ale co se týče třeba sladkostí, nikdy jsme ji neomezovali, vždy měla k „sladké míse“ volný přístup. Snad také proto to s nimi nikdy nepřeháněla. Teď už je ve věku, kdy přesně ví, co zdravé a vhodné je a co ne. Když někdy „zhřeší“, příště si ubere. Je sama k sobě přísná a důsledná – nejen v jídle, ale i v jiných ohledech.

KF: Ne, nemluví. A zatím to není nepotřeba. Každopádně s pohybem roste chuť, takže doma sní vše, co je nachystáno. 🙂

 S přibývajícím pohybem roste chuť. Trenéři o zdravém životním stylu s děvčaty mluví, ale žádné diety nedrží, nejsou potřeba.

6. Chodíte s dcerou na  závody?

JS: Pokud je to možné, zúčastňujeme se všech závodů a jezdíme na ně rádi. Jsou pro nás důležité. Naši účast vnímáme částečně jako psychickou podporu Agáty, zároveň jsou pro nás i radostí, kterou společně prožíváme, i když přiznávám, že se na nich často pořádně „zapotíme“. 🙂

KF: Účastním se závodů pořádané oddílem a pak dle možnosti i jinde. Nelze jezdit na všechny, jelikož není v rodině jediná a musí se podělit se sourozenci o účast rodičů na akcích.

7. Jak moc je důležitá role rodiče v tomto sportu a v čem spočívá?

JS: Je velmi důležitá. Myslím, že je potřebné, nebo dokonce nutné podílet se všestranně na aktivitě, kterou dítě bere velmi vážně, a které věnuje podstatnou část svých dní. Od trenérů víme, že podpora, zájem, účast rodičů je jedním z mnoha faktorů, které gymnastika předpokládá. Myslíme si to také. Svým postojem by měl rodič vyjadřovat „stojím při tobě, jsem ti oporou, není mi lhostejné, co děláš „. Úkolem rodičů je držet, nést a podporovat – když se daří, i když se nedaří.

KF: Role rodičů je určitě důležitá jako u všeho, kde se chce dosáhnout dobrých výsledků a vysokých cílů. Zpočátku jako doprovod na tréninky, pak jako ucho slyšící radost z pokroků i povzdechy z neúspěchů a pádů. Hlavně jako srdce zapálené pro věc a neustále povzbuzující v době vítězství i porážek.

Role rodiče? Držet, nést a podporovat. V době vítězství i porážek.

8. Přináší tento sport sebou nějaké zdravotní rizika, které musíte jako rodič hlídat nebo řešit?

JS: Často čelíme názorům laické veřejnosti, že sportovní gymnastika je sport, který přispívá k rychlému opotřebování těla – zejména kloubů a vazů. Těžko říci. Určitě zastávám názor, že všeho moc škodí, ale vrcholově sportovat se napůl nedá. Určitá rizika tu jistě jsou. Pokud má člověk geneticky dáno mít zdravotní potíže, je možné, že aktivním tréninkem je uspíší. Ale dnes již gymnastické nářadí disponuje jinými parametry než kdysi, je lépe odpružené, doskoky jsou měkčí, šetrnější.
Děvčata jsou také pod dozorem speciálního sportovního lékaře, který jejich zdravotní stav sleduje. Gymnastky se velmi pozvolným technickým tréninkem učí ovládat každý sval svého těla, jsou ohebné, pružné, soustředěné. Prospívají fyzicky i psychicky. Zatím na tomto sportu shledávám daleko více kladů, než záporů, to ale budu moci objektivněji posoudit asi až později. Samozřejmě se modlím, aby se nepřihodil žádný úraz, ten se předpokládat nedá.

KF: Určitě přináší jako jakákoliv jiná činnost (i sezení nejen u televize či počítače má svá zdravotní rizika). V současné době jako rodič zatím nemusím nic řešit. Věřím trenérce, že ví, co dcera zvládne a na jaké prvky v současné chvíli je dostatečně připravena. Dcera dělá více a více složitější akrobační prvky, z kterých jako laik začínám mít podvědomě obavy a musím počítat, že i přes skvělou přípravu je tu riziko nešťastného momentu.

I sezení u počítače má svá rizika. Gymnastika dětem prospívá fyzicky i psychicky. I přes skvělou přípravu však riziko pádu existuje.

9. Napadá vás něco, co by ještě mělo zaznít?

JS: Je zde jedna otázka, kterou si klademe prakticky od samého počátku – kam směřujeme a jak hluboký smysl to vše má. Sportovní gymnastika je bezesporu jedním z nejnáročnějších sportů – fyzicky, psychicky, ale také časově. Gymnastky svému tréninku obětují v podstatě veškerý volný čas, velmi poskrovnu ho zbývá na školní povinnosti (což odhaduji jako problém zejména v budoucnu) a ještě méně na rodinný život, ve kterém vzájemné vztahy formují právě společné prožitky. Ten je pro nás velmi důležitý.
Přestože se považujeme za dostatečně zainteresované a „zapálené“ rodiče, zabýváme se otázkou, zda tato „oběť“ je adekvátní, když na pomyslných miskách vah atraktivitou, oblíbeností, budoucím uplatněním… nemůže tento sport konkurovat jiným sportům, jako je například hokej, nebo fotbal, na nichž si sportovci mnohdy vybudují svou kariéru. Myslím, že v budoucnu budeme muset řešit složitou otázku vzdělání s možností následného uplatnění i v případě, kdyby se Agátce v gymnastice mimořádně dařilo. Ale jestli a jak je možné tyto dvě věci skloubit, to se teprve uvidí. Je velká škoda, že je sportovní gymnastika u nás v ČR tak málo preferovaná a sledovaná, zasloužila by si podstatně více pozornosti a zájmu.

KF: Gymnastika je u mnohých děvčat zpočátku hlavně přirozená pohybová činnost, kterou se snaží rozvíjet o další jednoduché akrobatické prvky (kotouly, hvězdy, přemety, …) a předvést se před porotou. Proto je plno gymnastických závodů s převahou děvčat mladšího věku. Postupně s věkem mizí počet závodnic, jelikož se zvyšuje náročnost prvků a začíná se projevovat talent. Věk 9 – 10 let je zřejmě velké rozřaďovací období, kde má vliv chuť, úsilí, pevná vůle a odvaha pro náročnější akrobatiku. Ne každá zapálená gymnastka se může jak výkonnostně, tak časově a dle možností věnovat gymnastice vrcholově ve výkonnostní skupině A, a tak je postupně zařazována do skupiny B.
Vrcholové gymnastky často reprezentují naší republiku na významných závodech, je však za tím plno dřiny, času v tělocvičně a odříkání. Je jich málo, jsou známější, ale i přesto se snažme sledovat a podporovat i gymnastky z té druhé skupiny, jelikož gymnastiku dělají pro radost z pohybu ve svém volném čase a v místních tělocvičnách, kde je základní vybavení. Z nich vyrůstají budoucí trenérky, které předávají radost a nadšení z gymnastiky novým začínajícím gymnastkám, z kterých může vzejít někdy nová mistryně.

Paní Strýhalové i paní Fabiánkové ještě jednou moc děkuji za věnovaný čas i za sdílení svých postřehů a názorů.

Máte jiný názor nebo s nimi souhlasíte? Podějte se s námi o něj buď zde v komentářích nebo na Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics