Kdo uspěje na letošním MČR v Černošicích?

Posted on by 1 comment

Již tento víkend se uskuteční Mistrovství České republiky v kategoriích žen, juniorek, kadetek a žákyň A. Závod se letos koná v Černošicích u Prahy, v hale pojmenované po české gymnastické legendě Věře Čáslavské. Jak vidíme šance v prvních třech kategoriích?

Kadetky

První budou o titul a nově také o postup do finále na jednotlivých nářadích bojovat kadetky. Určitě nám může hodně napovědět tabulka kvalifikačních výsledků:

Výstřižek

Máme tady ale pár „ALE“:

Nela Štěpandová se z důvodu zranění z nedokončeného Přeboru Ostravy z 6.5. nezúčastnila prvních dvou kvalifikačních závodů. Do kvalifikačních bojů se zapojila až v posledním závodě, Memoriálu M. Kojdeckého a hned se vyšvihla do čela kvalifikační tabulky. Nutno ovšem podotknout, že bodování v Ostravě je vždy docela vysoké. I tak ale Nela patří mezi hlavní favoritky a troufáme si říct, že spolu s druhou Nelou (Kaplanovou) se postarají o divácky zajímavý souboj. Nela Tereza Kaplanová se zúčastnila pouze prvního kvalifikačního závodu a její známka stačila jen na pátou kvalifikační pozici, ale v závodě se jí vůbec nepovedla kladina, ze které 4x spadla. Nemůžeme samozřejmě přičíst celé čtyři body, ale pokud se pádům vyhne, určitě bude patřit k hlavním favoritkám. Mezi další adeptky na medaili určitě patří Lucie Maříková. Mimo kladiny má sice nižší obtížnost než ostatní, ale dohání to čistotou. Pravý opak je Patricie Makovičková. Ta má zřejmě nejvyšší obtížnost, kterou ale zatím neumí zacvičit až tak čistě. S provedením je na tom lépe její oddílová kolegyně Denisa Chaloupková. V domácím prostředí velmi hezky zacvičila Sára Procházková (4. kvalif. pozice). Do boje o medaile se budou určitě chtít zapojit i Mia Čadková, Klára Peterková a nejmladší závodnice Ema Strakošová. Ta má po 3 pádech v Brně a 2 v Praze také prostor pro zlepšení.

Náš konečný tip –  1. Kaplanová, 2. Štěpandová, 3. Maříková/Makovičková

Jak ale víme, stačí pár chyb a všechno je jinak :-) Každopádně se můžeme těšit na krásný závod, kadetky jsou letos na vysoké úrovni.

STARTOVNÍ LISTINA A ROZLOSOVÁNÍ KADETEK:

startovka kadetky


JUNIORKY

Tady (a podobné to bude i u žen) je tipování o dost těžší. Juniorky a ženy mají po splnění dané kategorie účast na MČR jistou a tak se kvalifikačních závodů nemusí účastnit. Některé juniorky jsme tedy letos ještě vůbec neviděli cvičit.

Několik se jich zúčastnilo Memoriálu Marie Široké:

juniorky siroka
Podíváme se i na jejich šance probojovat se na ME, které se koná začátkem srpna v Glasgow.

Nejlépe se tedy ukázala domácí Alina Marusynets. Škoda, že nemá české občanství a tak nemůže závodit na ME. Jasmína Hnilicová zacvičila slušně, ale bohužel nedosáhla na kvalifikační limit na ME. Tamara Kalašová v tomto závodě 2x spadla z kladiny, má tedy na lepší známku. Natálie Brabcová měla vleklé problémy s kolenem a představila se jen s lehkými sestavami na bradlech a kladině. Na MČR sice pravděpodobně nastoupí ve čtyřboji, ale nemá natrénováno. Podobně je na tom i Clarissa Čondlová,  již dlouho jí trápí zdravotní potíže. Hlavně problémy s patou jí nedovolí nastoupit do čtyřboje, uvidíme ji asi jen na bradlech.

Neviděli jsme Natálii Klakovou. Magdaléna Coufalová se i s několika dalšími gymnastkami představila v polovině dubna v rakouském Linci, kde ale získala jen 42.65 (na Přeboru Prahy 43.8). Natálie Riantová dokonce ještě méně, 41.7 a Arleta Pražáková 40.05.  Darina Dvorská cvičila na Kojdeckém a získala 41.25.

Nezbývá nám než doufat, že od té doby šla jejich forma rapidně nahoru a že se závod děvčatům povede. Protože s takovými výkony by na ME měly české juniorky jen velmi malé šance. Je to velký rozdíl od minulému juniorskému Mistrovství Evropy, na které se nenominovala například Dominika Ponížilová, která (sice ve starém bodování, což znamená rozdíl asi dvou nebo tří bodů) byla jen těsně pod 50 body. Není také jasné, jestli technická komise bude trvat na vypsaném limitu 47 bodů (popřípadě 45 bodů na poloviční náklady ČGF). Pokud ano, mohlo by se stát, že juniorská výprava nebude moc početná, jestli vůbec nějaká. A to bychom si určitě nepřáli.

S minimem informací se dá opravdu jen velmi těžko tipovat, tak snad jen první trojice bez udání pořadí – Marusynets, Kalašová, Hnilicová.

STARTOVNÍ LISTINA A ROZLOSOVÁNÍ JUNIOREK:

juniorky startovka

ŽENY:

Ženy jsme také neviděli moc cvičit.  Dokonce některé jsme neviděli cvičit nikdy! Ano, řeč je o dvou Čechoameričankách (nebo Američankočeškách? 😀 ) Sandře Jessen a Anně Yeates. Obě jsou ročník 2002 a tak tedy nově v kategorii žen. Z videí na youtube víme, že obě skáčou Jurčenka s vrutem. Jsme zvědaví, jak se popasují s ostatními nářadími, protože v USA se v jejich systému „levlů“ závodí podle jiných pravidel – je tam například běžný „přeskok“ z nižší bradlové žerdi na vyšší, což je u nás penalizováno půlbodovou srážkou. A to je jen jeden příklad. Takže uvidíme :-). Určitě to bude zpestření závodu.

Asi největší souboj o titul očekáváme mezi Anetou Holasovou a Dominikou Ponížilovou.

Aneta se již v březnu blýskla postupem do finále kladiny na světovém poháru v Doha. Pak jsme ji ještě mohli vidět na „Široké“, kde sice spadla 2x z kladiny, i tak ale získala přes 50 bodů.

Dominika získala se známkou 49.4 druhé místo v již zmiňovaném závodě v Rakouském Linci. Teď v neděli vyhrála „Kojdeckého“. S jedním pádem z kladiny získala 51.8. Jak jsme ale již zmínili, Ostrava je v bodování velmi přívětivá.

Jak tedy vidíme jejich souboj? Aneta po 2 letech od vážného zranění kolena konečně opětovně skáče Jurčenka s vrutem. Dominika má o něco obtížnější přeskok a tak tady asi získá pár desetin navíc. Na bradlech má Dominika novou sestavu s těžšími prvky, musí ale ještě zapracovat na jejich provedení. Máme informace, že Aneta připravuje také nějaké nové prvky na bradlech, uvidíme, jestli je zařadí. Na prostných by zase pár desetin měla získat Aneta. Myslíme si, že se rozhodne na kladině. Tam má Aneta o dost vyšší obtížnost, kterou umí i velmi hezky zacvičit, ale vyšší obtížnost přináší i větší riziko pádu.

Do boje o titul bude určitě chtít promluvit i Lucie Jiříková. O té víme jen to, že v půlce dubna cvičila 3. německou bundesligu a tu vyhrála  známkou 48.30. Pak už se dalších závodů nezúčastnila a tak je její forma otazníkem.

Veronika Cenková se pravděpodobně představí jen na bradlech a kladině, takže loňský vícebojařský titul obhajovat nebude.

Ria Kanyai by se měla dát dohromady s Kristýnou Brabcovou nebo Katkou Jelínkovou a hned by to mohlo být na bednu! To samozřejmě nejde :-) a tak Riu uvidíme na bradlech a Kristýnu a Katku na ostatních 3 nářadích.

Na Široké celkem dobře zacvičila Eliška Fiřtová (47.133). Sabina Hálová získala v Linci 46.30. Po dlouhé době by měla být zdravá a i ve formě Maruška Nevrklová (44.30 v Linci).  Barbora Schneiderová zacvičila dvakrát v podstatě stejně, 43.667 a 43.35. Magda Holcová získala na Kojdeckém 43.55. O Katce Orságové bohužel nic nevíme. Z Anglie přijela Jana Weisserová, bude cvičit kladinu. Tu měla cvičit i Maruška Kühnová, a na Široké ji zacvičila velmi pěkně, ale podle nejnovějších informací ji na MČR bohužel neuvidíme. Pro zranění kolene neuvidíme ani Karolínu Bartuňkovou, loňskou mistryni ČR na přeskoku.

A náš konečný tip?  1. Holasová, 2. Ponížilová, 3. Jiříková.

I tady ale samozřejmě platí, že stačí jeden pád a všechno může být jinak…

STARTOVNÍ LISTINA A ROZLOSOVÁNÍ – ŽENY:

zeny startovka

 

Všem gymnastkám každopádně přejeme hodně zdraví a ať se jim vše povede!

 

A jak to vidíte vy? Budeme rádi za vaše komentáře a tipy.

A budete o víkendu fandit v Černošicích?

 

One comment on “Kdo uspěje na letošním MČR v Černošicích?

  1. […] jako loni, i letos se pokusíme odhadnout […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics