Přípravy na Mistrovství Evropy vrcholí. Podívejme se na největší hvězdy, které uvidíme.

Posted on by 0 comment

catalina ponorDo Mistrovství Evropy v rumunské Kluži zbývají tři týdny. Nominované gymnastky z celé Evropy ladí formu a testují své sestavy na probíhajících mezinárdních závodech. Spousta z nich si za „přípravné“ závody vybrala světové poháry v Stuttgartu, Baku nebo v Dauhá či DBK Pokal. I když je pouze první rok nového olympijského cyklu (spousta gymnastek si po olympiádě dopřála trocha pauzy od gymnastiky), můžeme se těšit na mnoho známých jmen. Předběžný seznam účastnic najdete tady.

České nominace

Česká republika vyšle na základě výsledků z kvalifikačních závodů čtyři děvčata ve složení Adéla a Vendula Měrkovy, Veronika Cenková a Lucie Jiříková. Bohužel děvčatům nevyšel los a budou v Kluži začínat na kladině.

Dvojčata Měrkovy, které letos přešly mezi ženy, vyrazily nasbírat cenné zkušenosti do Dauhá. Vendula se probojovala do finále na bradlech, kde skončila sedmá (video zde). Oběma děvčatům se povedlo probojovat do finále na prostných, kde obsadily šesté a sedmé místo. Výborná reprezentace naší malé země, gratulujeme holky! Mrkněte také na jejich oficiální Facebookovou stránku, kde je vše detailně zdokumentováno.

Vendula Měrková, prostná

 

Adéla Měrková, prostná

Veronika Cenková, neostřílenější z nominované čtveřice, vsadila na domácí přípravu. Lucka Jiříková nejspíš doléčovala kotník, který jí v posledních týdnech omezoval v tréninku.

To nejlepší z Evropy

Po dlouhé době jsme měli možnost vidět závodit rumunskou stálici Larisu Iordache. Uplynulý víkend se představila Na Sainté Gym Cupu na bradlech a na kladině. Pokud se jí kladina povede (v Saint-Étienne se bohužel v kvalifikaci nepovedla), mohla by zabojovat v Kluži o medaili. Nicméně Iordache teď dost dlouho nezávodila, takže těžko říct, co můžeme čekat.

Obou nedávných „svěťáků“ se zúčastnila rumunská legenda Catalina Ponor, která bude mít na domácí půdě určitě medailové ambice. V Baku zvítězila na prostných i na kladině, v Dauhá přidala ještě stříbro z kladiny. I když spadla v kvalifikacui na prostných, celkově působila velmi sebevědomě. Aby taky ne! Vždyť se může pochlubit účastí na 3 olympiádách, na kterých posbírala celkem 5 medailí.

Catalina Ponor, kladina

 

Catalina Ponor, prostná

 

Catalina Ponor však nebude nejstarší závodnicí, která se v Kluži představí. Tou bude řecká Vasiliki Millousi, které je již 32 let. V Baku vybojovala stříbro na kladině (13.633). V Kluži uvidíme také Řekyni Argyro Afrati, o které jsme psali nedávno. Millousi a Afrati doplní také Ioanna Xoulogi (5. místo na prostných v Baku).

Vasiliki Millousi, kladina

 

Osobně se velmi těším na Belgičanku Ninu Derwael, která od olympiády v Riu na bradlech zařadila několik nových prvků a vazeb. Psali jsme o ní v lednu. Derwael má určitě šanci zvítězit, pokud se jí sestava povede. Letos už hostovala na France Top 12, kde vyzávodila skvělých 14.400.

Nina Derwael, bradla

 

Julie Meyers (2. místo ve čtyřboji na Sainté Gym Cupu) a  olympionička z Ria Senna Deriks, budou taky hájit belgické barvy.

Členky ruského týmu ve složení Elena Eremina, Daria Spiridonova, Angelina Melnikova a Natalia Kapitonova jsme mohli vidět závodech ve Stuttgartu. Ruský tým vyhrál DBP Pokal, když předvedl solidní a stabilní výkony. Opory družstva byly hlavně „čerstvá“ ruská vítězka ve čtyřboji Natalia Kapitonova (53.850) a mladičká Elena Eremina (52.850). Angelina Melnikova složila reparát po nevydařeném národním šampionátu, když skončila druhá ve čtyřboji na Světovém poháru (53.732).

Angelina Melnikova, bradla (14.400)

 

Jedinou závodnicí, která předběhla ve Stuttgartu Melnikovou, byla Němka Tabea Alt. O jejích výkonech včetně videí jsme již psali v našem posledním článku. Německo plánuje do Kluži poslat ostřílené družstvo, všechno olympioničky z Ria. Kim Bui byla čtvrtá na  AT&T American Cupu, Pauline Schäfer zase čtvrtá ve Stuttgartu. Přidá se k nim ještě Elisabeth Seitz.

Strategii „ostřílených olympioniček“ zvolila i Velká Británie. Družstvo povede čerstvá britská šampionka ve čtyřboji, na přeskoku i na bradlech – Ellie Downie. Přidá se k ní její sestra Becky Downie (3. místo na bradlech na Mistrovství Británie tento víkendu) a Claudia Fragapane (2. místo na prostných). Nejistá je účast Amy Tinkler, kterou trápí vleklé zranění, kvůli kterému nedokončila ani American Cup.

Ellie Downie, prostná (13.700)

 

Nezapomínejme na Sanne Wevers, loňskou olympijskou vítězku v Riu na kladině. Letos šla otestovat novou sestavu na kladině na Světový pohár do Melbourne, kde skončila stříbrná (14.500). Co myslíte, povede se jí zlato i v Kluži?

Sanne Wevers, kladina

 

Na koho se můžete těšit dál?

  • Daria Varinska, Ukrajina – 1. místo na bradlech na nedávném Světovém poháru v Baku
  • Melanie De Jesus Dos Santos, Francie – 3. místo na American Cupu
  • Eythora Thorsdottir, Holandsko – 5. místo ve čtyřboji Světový pohár ve Stuttgartu, 1. místo International Games v Reykjavíku
  • Teja Belak, Slovinsko  – 3. místo na přeskoku v Baku i v Dauhá
  • Barbora Mokošová, Slovensko – 2. místo ve čtyřboji na nedávném Austrian Open
  • Marina Nekrasova, Azerbajdžán – na Světovém poháru v Baku 3. místo na prostných a 4. na kladině a na přeskoku
  • Zsofia Kovacs, Maďarsko – na Světovém poháru v Dauhá 4. místo na přeskoku a 2. místo na bradlech

 

Gratuluji všem, co to dočetli až sem :-) Příště budu kratší, slibuji :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

International gymnastics Twitter account about gymnastics