Blog Archives

Film: Nenechte si ujít dokumentární film ze zákulisí ruské moderní gymnastiky

Posted on by 0 comment video

Já vím, tento blog je hlavně o sportovní gymnastice. Ale mnozí z vás se alespoň okrajově zajímají i o moderní gymnastiku. Pokud k nim také patříte, mohl by vás zaujmout dokument Winner takes it all (česky Vítěz bere všechno), který mapuje zákulisí ruské moderní gymnastiky. Rusko je kolébkou moderní gymnastiky a dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější zěmě v tomto sportu.

Dokument je natočen v ruštině, ve videu jsou však anglické titulky. Kdyby se vám video nechtělo načíst cca do minuty až dvou, tady je originální zdroj.

Mistrovství světa v Glasgow: finále na bradlech přineslo čtyři zlaté medaile

Posted on by 0 comment video

Mistrovství světa v Glasgow se pomalu blíží ke svému konci. Viděli jsme finále družstev, čtyřboj a zítřkem se uzavřou také souboje o tituly na jednotlivých nářadích. Družstva a čtyřboj jsem měla možnost sledovat živě v SSE Aréně v Glasgowu, ale k těm se vrátím později.

Dnes ženy závodily na přeskoku a na bradlech a pro diváky to byla parádní podívaná!

Přeskok

Maria Paseka vybojovala pro Rusko první zlatou medaili na tomto šampionátu po tom, co skočila Cheng a Amanara. Porazila loňskou světovou šampionku Hong Un Jong ze Severní Korei. Bronz putoval do USA pro Simone Biles.
Hong Un Jong si tím zabezpečila přímý postup na olympiádu V Riu. Její nominace na jméno by se zrušila pouze v případě, kdyby se v druhém kvalifikačním kole v předolympijském výběru nominoval do Ria celý tým severokorejčanek.

 

Bradla

uneven bars - gold medals

Zní to neuvěřitelně, ale na tomto nářadí získaly až čtyři gymnastky nachlup stejné bodové hodnocení 15.366. Stalo se tak to, co se v historii sportovní gymnastiky ještě nikdy nepovedlo. Svět má čtyři světové šampionky na tomto nářadí. Zlatou medaili si odnáší Viktoria Komova a Daria Spiridonova z Ruska, Madison Kocian z USA a Yilin Fan z Číny.

Podívejte se na videa všech čtyřech gymnastek 🙂

Rumunská královná gymnastiky, Larisa Iordache, získala další národní titul

Posted on by 0 comment video

Pár dnů zpátky se konalo Mistrovství Rumunska, která bylo klíčovým závodem před finálním výběrem reprezentace pro blížící se Mistrovství světa v Glasgowu.

Larisa IordacheRumunská gymnastická federaci musí cítit do jisté míry tlak, protože jejich výsledky na mezinárodní scéně naznačují jistý kvalitativní úpadek. Historicky jsme u Rumunek zvyklí na prvotřídní výkony, a proto když jsou teď „jen“ výborné, čekáme podvědomě víc. Navíc spousta států, např. Kanada, Británie nebo Japonsko nabízí letos mimořádné silný tým, takže pozice Rumunska v „top čtyřce“ může být ohrožena.

Jedno je však jisté, Larisa Iordache míří úplně nejvíš a není jen výborná, je prvotřídní. Po všech vleklých a vracejících se zranění z počátku letošního roku, ukázala na svém prvním oficiálním závodu (přátelák s Francii nepočítám) sezóny formu. Na Mistrovství světa tak povede svůj tým, který se pokusí zajistit pro Rumunsko přímý postup na olympiádu v Riu.

Vím, že nejsem sama, kdo je Larisin fanoušek, má jich v Čechách opravdu hodně. Tak si pojďme vychutnat její čtyři sestavy, které jí přinesly titul národní rumunské šampionky ve čtyřboji. A skóre 61.100!! (pozn. redakce: na druhém místě se umístila se skóre 57.700 Ana Maria Ocolisan a na třetí místo vybojovala Diana Bulimar se skóre 57.250).

Přeskok, dvojitý Yurchenko

Kladina

Bradla

Prostná

Tři super sestavy od mých amerických oblíbenkyň

Posted on by 0 comment video

1. Kyla Ross
Jsem její největší fanoušek, dobrovolně se přiznávám. Její nynější forma bohužel nejlepší, potýká se s přetrénováním a problémy s patou. Na Mistrovství USA měla několik pádů, ale ukázala, že je nejvíc nejsilnější bojovnice. A její poslední sestava na kladině byla prostě top.

 

2. Aly Raisman
Aly gymnastickému světu dokázala, že Simone Biles není na prostných neporazitelná. Je zkušená, vyzrálá gymnastka s obrovskou sílu. Oceňuji na ní hlavně vyváženou  dávku pokory, sebevědomí a spokojenosti sama se sebou. Btw. tuto sestavu předvedla asi deset minut po pádu na kladině. Dost dobrá schopnost být v okamžiku, co?

 

3. Madison Kocian
Moc lidí nevěřilo, že se stihne do Mistrovství po operaci vrátit v plné formě. Ale ona to dala s grácií šampionky. Skončila šestá ve víceboji, k čemu jí pomohly zejména bradla. Na toto video se dívám už po páté a vždy se přistihnu s otevřenou pusu. Boží!

 

A co vy? Která americká gymnastka je vaše neoblíbenější?

Ellie Downie, vycházející hvězda z Velké Británie

Posted on by 0 comment video

Šílené vedro, viďte? A tak místo přípravy nedělního oběda odpočívám s tabletem v křesle a kochám se některými videi z Montpellieru. Přes všechna ta zvučná jména Rusek nebo Rumunek jsme však málem zapomněli na jeden z největších talentů: Ellie Downie.

Ellie zaregistrovala většina gymnastické veřejnosti loni na olympiádě mládeže v Nanjingu, kde získala bronzovou medaili ve čtyřboji. O rok později vybojovala další bronzovou medaili ve čtyřboji. Tentokrát na Mistrovství Evropy, navíc na svém prvním mezinárodním závodě v ženské věkové kategorii. Navázala tak na úspěch své starší sestry Beckie. A společně se teď snaží získat letenku na olympiádu v Riu.

Ellie je typická silová gymnastka a velká skokanka. Je silná zejména hlavně přeskoku a na bradlech.
Hezkou neděli všem 🙂 A na její zpříjemnění posílám pár videí.

Video: kontrolní závod před odjezdem na EYOF

Posted on by 0 comment video
kvalifikační závod na eyof

Zdroj: Facebook SG Bohemians Praha

Do gruzínského Tbilisi odjela na Evropský olympijský festival mládeže i česká gymnastická výprava. Reprezentovaly nás Aneta Holasová, Lucie Jiříková a Vendula Měrková.

Těsně před odjezdem, ve čtvrtek 16.července, proběhl v pražské Bohemians Praha kontrolní závod, kde měly děvčata možnost předvést rozhodčích svou aktuální formu. Kontrolního závodu se zúčastnila kromě tři výše zmíněných děvčat také Adéla Měrková.

Podívejte se na jejich výkony ve videích níže. Řekla bych, že nám roste generace gymnastek, která je schopna na mezinárodním poli bojovat o přední umístění.

 

 

Aneta Holasová 51.600 (13.700, 11.800, 13.200, 12.900)

Vendula Měrková 50.400 (12.600, 11.800, 13.200, 12.800)

Lucie Jiříková 47,8 b. (13,7 – 12 – 9,4 – 12,7)

Kontrolního závodu se zúčastnila také Adéla Měrková, která se EYOF nezúčastnila (nevím to jistě, ale předpokládám, že neprošla kvalifikačními závody). Na kontrolním závodu však zacvičila víc než slušně, tady jsou její výkony.

Adéla Měrková 48.900 (12.600. 12.700, 11.900. 11.700)

PS: Za videa děkujeme SG Bohemians Praha

Londýn 2012: českou vlajku hájila již podruhé Kristýna Pálešová

Posted on by 0 comment video
kristyna palesova

Autor: DENÍK/Lubomír Stehlík

Jsem zpátky s dalším dílem seriálu Zpátky do Londýna 2012. Naposledy jsme zavzpomínali na medailistky na prostných – Aly Raisman, Catalinu Ponor a Aliyu Mustafinu.

Česko v Londýně reprezentovala již podruhé za sebou Kristýna Pálešová. Měla bohužel smůlu při rozlosování. Začínala na kladině, kde začínat je psychicky velmi náročné. To se bohužel na její sestavě podepsalo; kladina se jí příliš nepovedla. Na ostatních nářadích však Kristýna předvedla velmi slušné výkony, za které jí patří velký obdiv. Děkujeme, Kristýno!

Současně posíláme Kristýně sílu a přejeme hodně zdaru do dalšího tréningu. Nemůžu se dočkat, až jí zase uvidíme závodit ve víceboji. Ale dost bylo řečí, podívejte se na všechny čtyři vystoupení Kristýny v kvalifikaci LOH v Londýně.

Prostná

Kladina

Bradla

Přeskok

Panamerické hry: pět výkonů, které mě zaujaly

Posted on by 0 comment video

Amelia Hundley, USA – přeskok

Hundley potvrdila své skokanské kvality i v Torontu. Na patnáctibodové hodnocení dosáhla v kvalifikaci i ve finále víceboje. V obou případech předvedla dvojitého Yurchenka.

 

Ellie Black, Kanada – kladina

Black byla královnou ženská gymnastiky v Toronto. Ze závodů odchází s pěti medailemi celkem, kromě jiného také se zlatou medailí z kladiny. Za sestavu s obtížnosti 6.500 získala celkem 15.050 bodu. Slova jsou zbytečná, podívejte se na celou sestavu.

 

Jessica Lopez, Venezuela – bradla

Tato 29-ti letá gymnastka je sice vícebojařka, ale v Toronto se předvedla pouze na dvou nářadích, na kladině a na bradlech. Do finále na bradlech vstupovala jako favoritka, nakonec vybojovala stříbrnou medaili. Skončila těsně za Američankou Rachel Gowey se známkou 14.700.

 

Flavia Saraiva, Brazílie – prostná

Z mladičké brazilské hvězdičky je cítit ruská škola. Není divu, trénuje pod vedením známého ruského trenéra Alexandra Carvalho. Má  rytmické cítění, výborné provedení tanečních elementů a navíc je charizmatická. Ve finále na prostných sice neuspěla, ale ve víceboji předvedla nejlepší sestavu na tomto nářadí vůbec a plně si zasloužila známku 14.650.

 

Rachel Gowey, USA – bradla

Pro Gowey byly Panamerické hry po roce prvním mezinárodním závodem. Více než rok se dostávala ze zranění kotníku, který jí bránil v plném tréningu. Přetrvávající bolest v něm může za to, že jsme jí zde viděli pouze na kladině a na bradlech. Ve finále na kladině dvakrát spadla, na bradlech však zvládla nervozitu a vybojovala zlato (14.725).

 

#7 Baku: Královna kladiny

Posted on by 0 comment video

sestry WeversNejvětším překvapením celých Evropských her jsou výkony
nizozemské reprezentantky Lieke Wevers. Až doposud byla trochu ven stínu své sestry, dvojčete Sanne Wevers, která na letošních Mistrovství Evropy získala bronz na bradlech. Lieke v Baku získala tři bronzové medaile: ve víceboji, na prostných a v závodu družstev. A jedno zlato. Své první velké zlaté medaile v dosavadní kariéře se dočkala ve finále kladiny.

Finále na kladině odstartovala mladičká Rumunka Iridon, která předvedla velmi slušnou sestavu. Jedinou větší chybičkou byl předklon při doskoku. Hned při první akrobatické sérii spadla favorizovaná Ruska Tutkhalyan, následně pak i Georgina Hockenhull z Velké Británie. Scheder i Steingruber se na kladině dokázaly udržet, ale obě dostaly větší srážku na dotek kladiny rukou. Chyby soupeřek otevřely Wevers dveře ke zlatu, které právem získala za čistou sestavu s výbornou návazností prvků a perfektní choreografii.

Na celou její sestavu se můžete podívat v následujícím videu.

Podívejte se také na kompletní výsledky z finále na kladině.

kladina baku finále

Londýn 2012: medailistky z prostných

Posted on by 1 comment video

V článku o geniální přeskoku, který předvedla na poslední olympiáda McKyla Maroney, jsem avizovala, že se průběžně budu vracet k londýnské olympiádě. Jednak abychom si připomněli stávající držitelky titulů. A také abychom si zkrátili čas čekání na Rio. 🙂

Aly Raisman vstupovala do finále z prvního místa v kvalifikaci ze skóre 15.325. Ve finále se dokázala natolik koncentrovat, že provedení ještě zlepšila o více než 0.2 bodu. Je neskutečná. Zejména proto, že pár dnů předem jí doslova o chlup ušla medaile z víceboje (skončila čtvrtá, bohužel spadla na kladině). Hodit zklamání za hlavu a jít do finále s čistou hlavou není lehké.

Pro Catalinu Ponor znamenal Londýn už druhou vybojovanou účast na olympiádě. Ponor je velmi zkušená gymnastka. Její vystoupení bylo sebejisté, co se projevilo zejména v akrobatických pasážích.

Od Aliya Mustafiny ani nic jiného než geniální choreografii čekat nemůžeme. Její sestavy jsou pokaždé plné náročných taneční prvků a díky skvělému uměleckému dojmu divácky velmi atraktivní.

Zajímavé je, že všechny tři gymnastky nyní ve svých zemích tvrdě trénují a bojují o své místo na další olympiádě. Raisman i Ponor si po olympiádě dopřály pauzu, do tréningového procesu se vrátila před necelým rokem. Bude proto zajímavé sledovat jejich cestu za další olympiádou.

A na závěr ještě výsledková listina.

prostná olympiáda 2012 finále

International gymnastics Twitter account about gymnastics